Kentsel Dönüşüm Devlet Destekleri Nelerdir?

Kentsel Dönüşüm Devlet Destekleri Nelerdir?
29.08.2020
818

Kentsel Dönüşüm Devlet Destekleri Nelerdir?

Kentsel dönüşüm, kullanılamayan ve doğal afetlere karşı risk taşıyan yapı ve alanların tekrar kullanılabilir hale getirilmesi adına yapılan çalışmaların tamamına verilen isimdir. Kamulaştırılma hakkına sahip olan bu yapı ve alanlar devlet desteğini de arkasına almıştır. Bu dönüşüm için karar veren mülk sahipleri devlet tarafından sunulan tüm desteklerden faydalanabilecektir. 

Dönüşüm talebi ile yetkili firmaya başvuran malikler tarafından idari onay alındıktan sonra devletten yazılı olarak talep edilmesi gereken bu yardımlar dönüşüm sürecinde maliklere oldukça büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu desteklerin başında yer alan kentsel dönüşüm kredisinde faiz indirimi, kira yardımı, ruhsat harcı, tapu harcı, noter masrafı gibi konularda uygulanacak muafiyetler gelmektedir.

Kentsel Dönüşüm Devlet Desteklerinden Faydalanma Yolları

Kentsel dönüşüm kanununda yer alan 5. madde gereğince uygulanan devlet destekleri bu dönüşüm sürecinin avantajları arasındadır. Özellikle dönüşüm yapılacak alanın yapı olması durumunda tahliye aşamasında sağlanan kira yardımı oldukça büyük bir destek niteliği taşımaktadır. Tüm bu avantajlara sahip olmak adına atılacak olan ilk adım dönüşüm istenilen alana deprem risk raporunun hazırlatılmasıdır. İdari birimlerce onay alan bir risk raporu o alanın kentsel dönüşüme müsait bir alan olduğunun kanıtıdır.

Böylelikle devam eden süreç dönüşümün başlatılması aşamasında devletten talep edilen desteklerle ilerlemektedir. Kolaylıkla talep edilen bu desteklerin sağlanması için tek bir rapor onayı yeterlidir. Risksiz yepyeni bir yapı ve alana sahip olmak günümüzde devlet tarafından sağlanan destekler ile oldukça kolaydır.

Devlet Desteği İle Dönüşüm Süreci

Kentsel dönüşüm sürecinin başlatılmasından bitiş aşamasına kadar her aşamada destek veren devlet verdiği destekler ile mülk sahibine hiçbir mağduriyet yaşatmamaktadır. Tamamen riskli yapı ev alanın ortadan kaldırılmasını hedefleyen bu dönüşüm ülkemizde yepyeni yapı ve alanların oluşturulması ve riskin minimize edilmesi için oldukça faydalı bir seçenektir.

Bu nedenle mülk sahibine yapılan kira yardımı, vergi ve harçlardaki muafiyet gibi destekler bu dönüşüm sürecine teşvik niteliğindedir. Karlı bir yatırım olan kentsel dönüşüm de kamu da oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Yalnızca onaylı bir deprem risk raporu ile mülk sahipleri kolaylıkla devlet desteklerini arkalarına alabilmektedirler.

Ürün Sipariş Formu

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Esat Yılmaz
Esat Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İnşaat Alanını Öğrenin

Parsel Form

Tasarım Seocu