Kentsel Dönüşüm Sıkça Sorulan Sorular

Kentsel Dönüşüm Sıkça Sorulan Sorular
29.08.2020
825

Kentsel Dönüşüm Sıkça Sorulan Sorular

1-Kentsel Dönüşüm Ne Demektir?

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunun ilgili hükümleri gereğince yapıların inşa edildiği zeminin olumsuz etkileri nedeniyle ve olağanüstü afetlerde (sel, yangın, deprem gibi) yıkılma tehlikesi bulunan, riskli alanlarda ve rezerv yapı alanı içerisinde bulunan yapıların yıkılarak yenilenmesi işlemi kentsel dönüşüm olarak ifade edilir.

2- Kentsel Dönüşümün Amacı Nedir ve Kentsel Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Riskli alan olarak kabul edilen yerlerde ve hazırlanan risk raporları neticesinde riskli yapı olarak tespit edilen yapıların, teknik usuller ve kurallar esas alınarak güvenli yaşam alanları oluşturmak ve kalite standartları yüksek, nitelikli yapılar inşa etmek amacıyla afet riski bulunan bölgelerde inşa edilen ve riskli yapıların yıkılarak, yenilenmesi, zemin özelliklerinin iyileştirilerek güvenli alanlar oluşturulması kentsel dönüşümüm temel amaçlarıdır.

Kentsel dönüşüm için binada oturan kat maliklerinden birisinin ilgili mevzuat gereğince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm konusunda yetkilendirdiği firmalara başvuru yapmak suretiyle kentsel dönüşüm kapsamına girilebilir.

3-Kentsel Dönüşüm Kanununun Vatandaşlara Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Kentsel Dönüşüm Kanunu’yla yapılan yasal düzenlemeyle kentsel dönüşüm kapsamına giren yapılarda ikamet eden vatandaşlara kira yardımı ve kredi faiz desteği getirilmekle beraber otopark harcı, imar harcı ve noter harcı ödenmesi konusunda muafiyet getirilmiştir.

4-Kentsel Dönüşüm Kapsamında Verilen Kredi Faiz Desteği Nasıl Hesaplanır?

Mortgage kredisi olarak bilinen kredi faiz desteği ile konutlarda kredi faizi % 0,33 ve işyerlerinde ise %0,2 oranlarında mortgage kredi faizinde indirim uygulanarak hesaplanır.

5-Kentsel Dönüşümde Kullanılabilecek Kredi Miktarı Ne Kadardır?

Kentsel dönüşüm kapsamına alınan binalarda oturan kat malikleri her bir daire için 125.000 TL ve bina için en fazla toplam 625.000 TL kredi kullanma imkânı getirilmiştir.

6-Kentsel Dönüşüm Hangi İllerde Uygulanacak?

Türkiye’nin 81 ilinde ve illerin ilçelerinde, köylerinde ve mahallelerinde uygulanabilir.

7-Binamı Kentsel Dönüşüme Nasıl Dâhil Edebilirim?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tarafından kentsel dönüşüm işlemlerini yürütmek üzere lisans verdiği DİPU Kentsel Dönüşüm ve Müşavirlik şirketimize müracaat etmeniz yeterlidir. Bu işlemle birlikte yapınız kentsel dönüşüm kapsamına alınır.

Ürün Sipariş Formu

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Esat Yılmaz
Esat Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İnşaat Alanını Öğrenin

Parsel Form

Tasarım Seocu