Kentsel Dönüşümden Nasıl Faydalanırız?

Kentsel Dönüşümden Nasıl Faydalanırız?
29.08.2020
1.366

Kentsel Dönüşümden Nasıl Faydalanırız?

Devlet tarafından eski yapıların yenilenmesi ve kullanabilir hale getirilmesi için çıkartılmış olan kentsel dönüşüm kanunundan faydalanmak için bazı adımların atılması gerekmektedir. Öncelikle bu alanda hizmet vermekte olan ve yetki tanımı almış firmalara başvurarak kentsel dönüşüm hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Alanında uzman ekipler tarafından bilgilendirilen kişilerin yapılarının bu dönüşüm için uygun nitelikleri taşıması da bu dönüşümden faydalanabilmesi için oldukça önem içermektedir. Bu alanda hizmet vermekte olan firmalara yapılan başvuru sürecinin tamamen yapı maliki ya da malikleri tarafından yazılı olarak yapılması esas alınmaktadır. Bu yazılı başvuru dilekçesinin yanında maliklere ait kimlik fotokopileri, tapu kaydı da yer almalıdır.

Kentsel Dönüşüme Başlangıç Süreci

Bu dönüşüm alanında hizmet veren firmalar tarafından talep edilen evraklar yeterli gelmediği takdirde firma tarafından malikten yeni evraklar talep edilebilmektedir. Yapıya ait projeler, krokiler, teknik raporlar gibi evraklar malikten talep edilecek diğer evraklar arasında yer almaktadır. Yapıyı tanımaya ve başvuru işlemlerini başlatmaya yarayan bu evraklar tamamlandığında uzman firma tarafından malike imzalatılmak adına bir sözleşme imzalatılır.

Bu sözleşme sonrası firma tarafından yapıya uygulanacak olan deprem testi raporu beklenmelidir. Bu raporun riskli yapı çıkması ve idari makamlarca onaylanması sonrası son merci olan Çevre ve Şehircilik bakanlığına kentsel dönüşüm için başvuru yapılmakta ve onay alınması ile dönüşüm işlemi başlatılmaktadır.

Kentsel Dönüşümden Faydalanma Şartları

Çeşitli nedenlerle kullanım özelliğini yitirmiş, artık can ve mal güvenliği sağlayamayan yapıların yepyeni bir görünüm ve kullanılabilirlik özelliğini geri kazanması için kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulmaktadır. Yazılı olarak başvuru yapılan kentsel dönüşümden faydalanmak için belirli şartlar aranmaktadır.

Bu şartların başında yapı malikinin bu dönüşüm için bizzat yazılı olarak başvurması, ilgili yapının dönüşüm için gerekli riskli yapı özelliklerini taşıması, deprem risk raporunun bunu desteklemesi, yapı üzerinde birden fazla malik var ise hepsinin onayının alınması, ilgili bakanlık tarafından yapı üzerindeki kentsel dönüşüme izin verilmesi gibi hususlar gelmektedir. Ancak tüm bu şartların sağlanılması sonucu kentsel dönüşümden faydalanma olanağı sunulmaktadır.

Ürün Sipariş Formu

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Esat Yılmaz
Esat Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İnşaat Alanını Öğrenin

Parsel Form

Tasarım Seocu