Statik Proje Hizmetleri

Statik Proje Hizmetleri 

Yapıların inşasında en önemli unsurlardan olan Statik projelerin hazırlanması birçok bilimsel teknik ve yöntemlerin uygulanmasını zorunlu kılan, yapım esasların projelerin hazırlanmasında referans alınmasını ve bilginin teknik kurallarla sahada uygulanmasını gerektiren bir alandır. Yapının kullanım amacına ve türüne göre hazırlanacak mimari projelerle birlikte statik projelerin hazırlanması da uzmanlık gerektirir.

Özellikle deprem ülkesi olan ülkemizde, yapıların depreme karşı tepki davranışları ve yapı elemanlarının hem malzeme davranışı hem de bütüncül bir sistemle deprem karşısında gösterdiği yapı davranışının (gerilme, moment, kuvvet etkisi, ivme vb. göstergeler) öngörülerek proje kısmında göz önünde bulundurularak projenin hazırlanması çok önemlidir.

İnşası yapıla ve yapılacak yapıların depreme karşısında gösterecekleri davranışların, deprem yönetmeliğinde belirtilen deprem şiddetine göre beklenilen yapı davranışı ile ilgili sınırlar içerisinde kalması gerekir.

Depremin Oluşturduğu Etkilerin Statik Proje Hazırlanmasında Önemi

Günümüzde meydana gelen ve gelebilecek depremlerde, yapılarda oluşan hasar düzeylerinin deprem şiddeti esas alındığında kabul edilebilir sınırlar içerisinde olması, özellikle hasarsız bir yapı davranışının ortaya çıkmasının hedef alındığı yapıya ait statik projelerin hazırlanması en temel kuraldır.

Bunun dışında meydana gelen ve gelebilecek deprem şiddetinin yüksek olması ve meydana gelen deprem enerjisinin yapı tarafından depreme yüküne dönüştürülmesi ve bunun sonucunda oluşacak hasar düzeyinin depreme yönetmeliğinde yer alan kabul edilebilir düzeyde olması, en önemlisi yapının deprem şiddeti yüksek depremlerde göçme durumunun oluşmaması gerekir. Tüm bu bilimsel ve teknik bilgilerle birlikte oluşacak ve oluşabilecek sonuçların öngörülerek yapı ile ilgili statik proje hazırlanması aşamasında esas alınması en temel ilke olmalıdır.

DİPU Kentsel Dönüşüm ve Müşavirlik firmamız, statik proje hizmetlerini sunarken tüm bu esasları ve bilimsel verileri uzman teknik personeli ile proje aşamasına yansıtan bir firma olarak hizmet vermektedir.

Statik Proje Hizmetlerimiz

DİPU Kentsel Dönüşüm ve Müşavirlik olarak yapıların statik projeleri hazırlanırken yapı inşaatında en temel ilkeler olan güvenilirlik, kalite, dayanıklılık ve ekonomiklik gibi esasları benimseyerek projeler hazırlamaktadır. Betonarme yapı sistemleri, çelik yapı sistemleri ve diğer taşıma gücüne göre kullanılan yapı sistemlerine göre statik projeler hazırlanır. Statik Proje hizmetlerimiz ise;

  • Betonarme Statik Proje Hizmetleri
  • Çelik Yapılar Proje Hizmetleri
  • Deprem Testleri ve Teknik Raporlar
  • Uygulama Detay Çizimleri
  • Havuz Statik Projeleri
Ürün Sipariş Formu

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Esat Yılmaz
Esat Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İnşaat Alanını Öğrenin

Parsel Form

Tasarım Seocu