Diğer Hak Ve Muafiyetler

Diğer Hak Ve Muafiyetler
29.08.2020
1.208

Diğer Hak Ve Muafiyetler

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında çıkarılan kanunda 16.02.2019 tarihinde yapılan düzenleme işleminde ilgili ruhsat harcı muafiyetinin yanı sıra başka devlet desteklerinin de verilmesi kararı gündeme alınmıştır. Diğer hak ve muafiyetler olarak adlandırılan bu destekler kapsamında kentsel dönüşüm sırasında ödenecek olan noter harcı, tapu harcı, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi gibi ücretlerden de muafiyet sağlanması kararı alınmıştır.

Bu kanun ile muafiyet getirilen birçok harç bir kazanım niteliği taşımaktadır. Ayrıca kentsel dönüşüm adı altında bankalar tarafından kullandırılacak olan krediler de malik adına çıkacak olan tüm masraflar ve BSMV olarak adlandırılan Banka sigorta muamele vergisi de diğer muafiyetler arasındadır.

Kentsel Dönüşümde Muaf Harçlar

Başlı başına bir yenilenme süreci olan kentsel dönüşüm, özellikle yıpranmış yapılar için yepyeni bir başlangıç demektir. Bu süreçte çeşitli resmî kurumlarca yapılacak olan işlemler sırasında çıkartılan ve harç olarak adlandırılan masrafların tümünden muaf olunma kanunu kentsel dönüşüme olan başvuru sürecinde gözle görülür bir artış yaratmaktadır.

Kentsel dönüşüm işlemleri sırasında noter tarafından talep edilen vekaletname, ihbarname ve tebligat gönderimi gibi konularda alınan noter harçları yaklaşık 50-TL gibi bir tutarı simgelemektedir. Ancak muafiyet kapsamında bu tutar malik tarafından ödenmemektedir. Bu harçlar arasında diğer bir tür olarak bilinen belediye harçları da bu muafiyet kapsamındadır. Bu harçlar yol katılım ya da işlem yapma harçları gibi isimlerle nitelendirilir ve muafiyet gereği malikten tahsil edilemez.

Tapu Harçlarında Muafiyet

Kentsel dönüşümün başlatılması ve sürecinde gerekli olan resmi kurumlar arasında en fazla ihtiyaç duyulan kurum tapu daireleridir. Bu nedenle tapu müdürlüğü tarafından yapılacak olan her işlem bir harç bedelini de beraberinde getirmektedir. Taşınmazın satış aşamasında alıcıdan ve satıcından aynı anda tahsil edilen tapu harçları kentsel dönüşüm için satışa sunulan taşınmazlarda maliklerden ve alıcılardan tahsil edilememektedir.

Birden çok kentsel dönüşüm taşınmazına sahip olan kişiler bir defaya mahsus olarak bu muafiyetten yararlanabilmektedir. Tüm bu muafiyetler kapsamında başlatılan kentsel dönüşüm yapılara yepyeni bir görünüm kazandırırken maliklerin ceplerini de düşünmektedir.

Ürün Sipariş Formu

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Esat Yılmaz
Esat Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İnşaat Alanını Öğrenin

Parsel Form

Tasarım Seocu