Güçlendirme Proje Hizmetleri

Güçlendirme Proje Hizmetleri

Mevcut yapılar ile ilgili en önemli konulardan bir tanesi de kentsel dönüşüm kapsamında, talepler ve ya farklı nedenler bağlı olarak yapılan uzun süre yapım amacına uygun olarak kullanılmasına devam edilmesi için gerekli olan güçlendirme projelerinin hazırlanmasıdır.

Özellikle yapıların kullanım yılına göre meydana gelen yorulma davranışının meydana getirdiği taşıma gücü kaybı, deprem sonrasında az hasarlı ve orta hasar düzeyi verilen yapılarda önerilen güçlendirme, zeminsel özelliklerin taşıma gücü açısından oluşturduğu kayıpların telafi edilmesi ve diğer nedenlerden dolayı güçlendirme projelerinin hazırlanması zorunla hale gelir.

DİPU Kentsel Dönüşüm ve Müşavirlik firmamız; uzman kadrosu, bilgi birikimi ve tecrübesiyle yapılarda güçlendirme ilkelerini ve modern teknik yöntemleri bilimsel verilerle birlikte uygulayıp güçlendirme projesi hazırlamaktadır.

Güçlendirme Teknikleri ve Hazırlanan Güçlendirme Projeleri

Güçlendirme uygulamalarıyla yapılardaki taşıma gücü kayıpları telafi edilir, yapılan iyileştirmeler neticesinde yapını dayanımı artırılır. DİPU Kentsel Dönüşüm ve Müşavirlik firmamız, depremlerde ya da farklı nedenlerden dolayı oluşabilecek can ve mal kayıplarını engellemek için yapının zemin kısmından başlamak üzere, temel, taşıyıcı elemanlar ve yapı bileşenleri ile ilgili güçlendirme projeleri hazırlayarak modern yöntem ve tekniklerin yer aldığı güçlendirme uygulamalarının yapılmasını sağlar. Uygulanan bazı yöntemler ve güçlendirme projeleri şunlardır:

  • Mantolama uygulamalarıyla güçlendirme projeleri
  • Taşıyıcı elemanlar olan kolon, kiriş güçlendirme projeleri
  • Eski ve yeni betonlar arasında aderans sağlama ve kaynaştırma uygulamaları ve projeleri
  • Çelik mantolama projeleri
  • Betonarme mantolama uygulamaları ve projeleri
  • Temel iyileştirme ve güçlendirme projeleri
  • Yapı rijitliği arttırıcı uygulamaların yer aldığı projeler
  • Epoksi uygulamaları

Güçlendirme Projeleri Neden Önemli?

Deprem kuşağında yer alan ülkemizde yapılarda deprem neticesinde oluşan hasarların meydana getirdiği mekaniksel kayıpların telafi edilmesi, güçlendirme uygulamalarının yapılmasını gerektirir. Çünkü depremde yapının taşıyıcı elemanlarında (kolon, kiriş, döşeme gibi) oluşan hasarların, gerilme yoğunluğu, eksenel kuvvet etkisi, burulma momenti, eksantrik kuvvet etkisi ve eğilme momenti gibi mekaniksel etkilerin neden olduğu taşıma gücü kayıplarının ortadan kaldırılması amacıyla güçlendirme projeleri hazırlanarak, güçlendirme teknikleri uygulanır.

Bunların dışında yapılarda kullanıma bağlı olarak oluşan güç kaybı ve diğer nedenlerin oluşturduğu yapının mukavemetini olumsuz etkileyen sorunların ortadan kaldırılması açısından nitelikli güçlendirme projelerinin hazırlanmasının önemi büyüktür.

Ürün Sipariş Formu

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Esat Yılmaz
Esat Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İnşaat Alanını Öğrenin

Parsel Form

Tasarım Seocu