İmar Barışı Nedir?

İmar Barışı Nedir?
29.08.2020
1.252

İmar Barışı Nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar hakkında resmî gazetede yayımlanan yasal düzenlemede; İmar Kanunu’na aykırı olarak inşası yapılmış, yapı kullanım izin belgesi alınmayan ya da yapı kullanım izin belgesi alınmasına rağmen yapı planında değişiklik yapılarak yapı ruhsatı ve eklerine aykırı olarak ilave yapılan yapıları kullanma imkânı sağlayan düzenleme imar barışı olarak ifade edilebilir.

İmar barışı ile mevzuata aykırı olarak inşa edilen veya eklenti yapılan yapılar kayıt altına alınarak yasallık kazandırılması hedeflenmiştir. Zaman zaman yapılan imar barışı ile ilgili yasal düzenlemelerin sağladığı avantajdan yararlanmak amacıyla kişiler birçok resmi prosedürü yerine getirmek zorundadır. Gayet zor olan bu sürecin hızlı, pratik ve mevzuata uygun olarak gerçekleştirmek için firmamıza müracaat etmeniz yeterlidir.

Yapı Kayıt Belgesi Olmayan Yapılarda Hangi Sorunlar Ortaya Çıkar?

Eski zamanlardan günümüze kadar ülkemizde inşa edilen yapılar içerisinde yasal mevzuata aykırı olarak binlerce yapı inşa edilmiştir. İnşa edilen bu yapılar ile devletin ilgili kurumları arasında yasal mevzuatta yer alan hükümler gereğince ihtilaflar yaşanmaktadır.

Yapı kayıt belgesi olmayan yapılarda, kişiler devletin sunduğu elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaç kapsamına giren hizmetlerden yararlanamamaktadır. Bu ihtilafların ortadan kaldırılması, sosyal devlet olmanın gereği olarak anayasada yer alan hükümler doğrultusunda vatandaşların, devletin sunduğu hizmetlerden yararlanması ve mevzuata aykırı olarak inşa edilen, yapı ruhsatı ve eklerine aykırı olarak ilave yapılan yapıların kullanma olanağı sağlanarak yasallık kazandırılması amacıyla imar barışı düzenlemeleri yapılmıştır.

İmar Barışı (Yapı Kayıt Belgesi) Alınmasında Firmamızın Sunduğu Hizmetler

DİPU Kentsel Dönüşüm ve Müşavirlik firmamız; alanında uzman teknik personeli ile kaliteli, güvenilir, profesyonel hizmet verir. Firmamız; imar barışından yararlanmak isteyen kişiler, yasal düzenlemeyle yapı maliklerine sağlanan avantajlardan faydalanabilmeleri için aşağıda belirtilen hizmetleri yapmaya yetkilidir.

  • İmar barışı hakkında maliklere bilgi edinme danışmanlığı hizmeti verilerek sürecin anlatılması ve bilgi verilmesi
  • İmar barışı sistemi giriş danışmanlığı hizmetleri
  • Yapıya ait bilgilerin tespiti amacıyla gerekli ölçümlerin yapılması ve sisteme giriş hizmetleri
  • Mimari rölevelerin hazırlanması hizmetleri
  • Zemin tespit tutanağının tanzim edilmesi
  • Dosya takip hizmetleri
  • Tüm hizmetlerin firmamız tarafından takip edilerek yerine getirilmesi
Ürün Sipariş Formu

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Esat Yılmaz
Esat Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İnşaat Alanını Öğrenin

Parsel Form

Tasarım Seocu