Kamulaştırma Satın Alma Süreci

Kamulaştırma Satın Alma Süreci
29.08.2020
1.178

Kamulaştırma Satın Alma Süreci

Çoğunlukla birden fazla malike sahip alanlarda çekilmekte olan en büyük sıkıntılardan bir tanesi mal sahiplerinin aynı fikri paylaşmamasından kaynaklanmaktadır. Kentsel dönüşüm sürecinde eski bir yapının yenilenebilmesi için her ne kadar 2/3 çoğunluğun olması yeterlilik kuralı olarak benimsense de bu çoğunluk dönüşümün başlatılabilmesi için kendi başına yeterlilik sağlayamamaktadır.

Bu sayının yalnızca dönüşüm kapsamında yıkım işlemi talep edilen yapının müteahhit seçimine ve danışmanlık firması ile sözleşmenin imzalanma sürecine yetmesi kentsel dönüşümü başlatmamaktadır.

Öyle ki bu dönüşüm sürecinin başlatılması için gerekli olan ilgili resmi kurumlardan yapının yıkım ruhsatının alınabilmesi, inşaatın başlatılabilmesi gibi hususlar için tüm maliklerin onayı gerekmektedir. Bu nedenle dönüşümün yapılabilmesi için seçilecek olan bir yol diğer mülk sahiplerinin iknası olurken diğer bir yol ise belirli bir bedel karşılığında yapının kamulaştırılmasıdır.

Dönüşümde Kamulaştırma Kavramları

Kentsel dönüşüm kavramının ortaya çıkması ve zaman içinde kanunlaşması ile birlikte birçok farklı kavram da hayatımızda yer almaya başlamıştır. Bu kavramlar arasında birden fazla ortak tarafından tapusu bulunan bir yapının dönüşüm işleminin yapılabilmesi için uygulanacak olan kamulaştırma, hızlı kamulaştırma ve satın alma gibi konular yer almaktadır.

Kentsel dönüşüm ile hayatımızda yer edinen bu kavramlar neticesinde dönüşüm işlemi sorunsuz bir şekilde yapılabilmekte ve yapı yeni görünümüne kamu malı olarak devam etmektedir. Kamulaştırma kavramında kentsel dönüşüme itiraz eden mülk sahipleri yapının kendi paylarına düşen kısmının bedeli karşılığında kendi paylarını dönüşümü talep eden maliklere satmaktadır.

Hızlı kamulaştırmada ise araya giren kentsel dönüşümden sorumlu Çevre ve Şehircilik bakanlığı ya da bağlı belediye tarafından mülk sahiplerine yapının değeri kadar bedel ödenerek yapının kamulaştırma sürecinin tamamlanmasıdır.

Kamulaştırma Süreci

Uzun bir süreç olan kamulaştırma sürecinin başında yapıya ait ekspertiz raporunun tamamlanması gelmektedir. Sonrasında ise sırası ile kentsel dönüşüme onaylı yapı için tüm maliklere gönderilen tebligatlar ile toplantı çağrısının yapılması, toplantıda ortak bir karar alınması ve yazılı bir tutanağa dökülmesi yer almaktadır. Kentsel dönüşümün kamulaştırma sürecinin en son aşaması ile alınan kararın noter huzurunda onaylanması ve noter aracılığı ile tüm maliklere tebliğ edilmesidir.  

Ürün Sipariş Formu

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Esat Yılmaz
Esat Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İnşaat Alanını Öğrenin

Parsel Form

Tasarım Seocu