Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı
29.08.2020
1.231

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Dönüşüm aşamasının başlatılacak olan alanın taşınmaz niteliği taşıması bu alanın kentsel dönüşüm sürecinde tahliye edilmesi hususunu da beraberinde getirmektedir. Bu tahliye aşamasında devlet desteğini yanına alan mülk sahipleri devletin sunduğu kira yardımı ile büyük bir rahatlık yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılmakta olan bu yardım deprem risk raporunu almış ve onay sürecini aşarak kentsel dönüşüme hak kazanmış olan yapılar için geçerlidir.

Yalnızca mülk sahiplerine sunulmayan bu kira yardımı taşınmaz içinde oturan kiracıların tahliyesi içinde verilmektedir. Bu desteğe sahip olmak isteyen kişiler 2015 Şubat ayı öncesine kadar Altyapı ve Kentsel dönüşüm müdürlüğüne yapılmaktayken Şubat 2015 tarihi sonrası Belediyeler içerisinde yer alan kentsel dönüşüm birimlerine yapılmaktadır.

Kira Yardımı Şartları

Kentsel dönüşüm aşamasında verilecek olan devlet desteği kapsamında yer alan kira yardımından yararlanabilmek adına belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların başında dönüşüm yapılacak olan yapı üzerinde deprem testinin yapılmış ve deprem risk raporunun alınmış olması gelmektedir.

Alınan bu rapor sonrasında maliklerin yine devlet tarafından kentsel dönüşüm alanında verdiği kredi faiz desteğinden yararlanmamış olması kira yardımı için aranan ikinci şart niteliğindedir. Kira yardımı yalnızca konutları kapsamayarak iş yerleri içinde sağlanmaktadır. Tüm bu şartların sağlanması sonrasında atılacak olan bir başka adım ise yardım başvurusu için gerekli evrakların tamamlanması aşamasıdır.

Kira Yardımı Başvuru Evrakları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Altyapı ve Kentsel dönüşüm müdürlüğü tarafından hazırlanan başvuru evrakları mülk sahiplerine kira yardımı kılavuzu adı altında teslim edilmektedir. Bu evraklar arasında bu yardımın talep edildiğini gösteren yazılı bir dilekçe, nüfuz cüzdanı fotokopisi, deprem risk raporu, tapu belgesi, malik adına kayıtlı adres beyanı gösterir belge gibi evraklar yer almaktadır.

Tüm bu evrakların yanı sıra kentsel dönüşüme konu olan yapının bu amaçla yıkıldığını gösterir ıslak imzalı evrak da kira yardımı için gerekli evraklardandır. Bu rapor ilgili belediyelerce mülk sahiplerine verilmektedir. Ayrıca nüfus müdürlüğü tarafından verilen resmi adres beyanı ve mülk sahibine ait Ziraat bankasına ait IBAN numarasını gösterir nitelikteki hesap cüzdanı yer almaktadır.

Ürün Sipariş Formu

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Esat Yılmaz
Esat Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İnşaat Alanını Öğrenin

Parsel Form

Tasarım Seocu