Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel Dönüşüm Kredisi
29.08.2020
1.467

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm süreci talep etmekte olan mülk sahiplerine ve bu yapı alanları üzerinde ikamet eden kiracılara verilen faiz indirimi desteği kentsel dönüşüm kredisi olarak adlandırılmaktadır. Birçok anlaşmalı banka tarafından verilen bu kredi, riskli yapı özelliği taşımakta olan her yapı için 125.000-TL olarak belirlenmiştir.

Birden fazla kentsel dönüşüm onaylı yapıya sahip olan mülk sahibi en fazla 575.000-TL dönüşüm kredisi kullanabilme olanağına sahip olmaktadır. Kredi vadeleri 10 yıl ile sabit tutulmaktadır. Ancak bu krediye özel olarak kişinin talebine göre en az 2 yıl anapara ödemesiz olarak da vade yapılabilme olanağı sunulmaktadır. Böylelikle faiz indiriminin yanı sıra ödeme vadelerinde de esneklik sağlanmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisinde Talep Edilen Evraklar

Konut kredisine benzer nitelikler taşıyan kentsel dönüşüm kredisinde de banka tarafından talep sırasında bazı evraklar talep edilmektedir. Talep edilen bu evraklar arasında yer alan tapu bilgileri, kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi, ikamet adresi gibi belgelerin yanı sıra dönüşüm kredisi için ek olarak ilgili konutun kentsel dönüşüm kapsamında olduğunu gösteren değerlendirme raporu da talep edilmektedir.

Bu krediye özel bankalar tarafından uygulanan faiz indirim desteğinden faydalanılmasını sağlamak adına kentsel dönüşüm müdürlüğünden yazılı onay da bankalar tarafından talep edilmektedir. Bu kredi olanağını sunan bankalar arasında Türkiye Finans, Garanti, Denizbank, Akbank, Halk bank, Şeker bank, Ziraat bankası, Finans bank, Vakıfbank, TEB gibi büyük bankalar yer almaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Alma Aşamaları

Kullanılamayan bir yapının yeniden işlevsel hale getirilmesi için bir devlet desteği niteliği taşıyan bu krediyi alma aşamalarında atılacak olan ilk adım yetkili bir kentsel dönüşüm firmasına başvuru ile başlamaktadır. Bu firma tarafından yapılacak olan deprem testi sonrasında yapının kentsel dönüşüm için uygunluk niteliği kazandığına dair bir rapor hazırlanmakta ve bu rapor idari birimlerce onaylanmaktadır.

İdare tarafından kaşe imzalı olarak verilen bu rapor üzerine aslı gibidir kaşesi vurdurularak bu rapor kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar arasından tercih edilen banka şubesine talep edilen diğer evraklar ile birlikte teslim edilir. Böylelikle kredi başvuru aşaması başlatılmış olmaktadır.

Ürün Sipariş Formu

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Esat Yılmaz
Esat Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İnşaat Alanını Öğrenin

Parsel Form

Tasarım Seocu