Kentsel Dönüşüm Süreci

Kentsel Dönüşüm Süreci
29.08.2020
1.395

Kentsel Dönüşüm Süreci

Yıpranmış ve kullanım olanağı sunmamakta olan riskli bir yapı ya da alanı yeniden hayata kazandırmak için yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları başlangıç ve bitiş seviyesine kadar belirli süreçlerden geçmektedir. Maalesef ki her yapı ya da alan bu dönüşüm için uyumlu olmadığından öncelikle bu uyumu belirlemek adına bu alanda yetkilendirilmiş firmalara alanın ya da yapının sahibi tarafından yazılı olarak başvuru yapılmalıdır.

Bu başvuru sonrasında uygulanacak olan deprem testleri kentsel dönüşüm sürecini başlatmakta ve alan ya da yapının bu sürece uyumlu olup olmadığını ortaya koymaktadır. Belirlenen test sonucu ortaya çıkan deprem risk raporu kentsel dönüşüm ile ilgilenen idareye teslim edilmelidir.

Kentsel Dönüşümde İdari İşleyiş

Deprem testi yapılmış ve risk raporu alınmış olan yapı ya da alan için idareye bırakılan rapor ilgili kişiler tarafından detaylı bir şekilde incelenerek dönüşüm sürecine izin verilip verilmeyeceği hususu görüşülür. İdare tarafından onaylanan rapor ilgili tapu dairesine gönderilir. Tapu müdürlüğü tarafından alana ya da yapıya bağlı tapu üzerine riskli yapı ibaresi vurulur.

Bu ibare dönüşüm için başvuru yapılan alanın kentsel dönüşüm için uygun olduğu niteliğini taşımaktadır. Bu uygunluk tapu dairesi tarafından alan sahibine resmi evrak ile tebliğ edilir. Böylelikle kentsel dönüşüm için ilk adım atılmış olmaktadır. Bu dönüşüm işleminin başlatılması aşamasında idari taraf oldukça büyük önem içermektedir.

Dönüşümde Çoğunluk Yasası

Kentsel dönüşüm kanunları arasında yer alan 2/3 çoğunluk yasası fazla sayıda kat maliki olan yapı ve alanları oldukça yakından ilgilendirmektedir. Bu yasa dönüşüme verilmek istenilen yapının yıkılabilmesi ve müteahhit’e verilmesine karar verilebilmesi adına tüm maliklerin onayına gerek duyulmadığı anlamına gelmektedir.

Yalnızca 2/3 çoğunluk ile tüm bu kararlar kolaylıkla alınabilir. Ancak kentsel dönüşüm aşamasının başlatılması ve sürdürülebilmesi için bu malik sayısı yeterli sayılmamaktadır. İnşaat sürecinin başlatılabilmesi ve inşaat ruhsatının alınabilmesi adına maliklerin tümünün hem fikir olması şartı aranmaktadır. İkna edilemeyen maliklerin olması durumunda kentsel dönüşüm sürecinin başlatılabilmesi için tercih edilecek olan bir başka yol ise belirli bir ücret karşılığında yapının kamuya bırakılması gerekmektedir .

Ürün Sipariş Formu

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Esat Yılmaz
Esat Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İnşaat Alanını Öğrenin

Parsel Form

Tasarım Seocu