Ruhsat Harçlarında Muafiyet

Ruhsat Harçlarında Muafiyet
29.08.2020
1.463

Ruhsat Harçlarında Muafiyet

Devlet tarafından kentsel dönüşüm gerçekleştirecek olan mülk sahiplerine sunulmakta olan bir yardım türü de ruhsat harçlarında yapılan muafiyet olarak bilinmektedir. Bu muafiyet kentsel dönüşüm kanunu içerisinde en önemli bir yere sahip muafiyet olarak yer almaktadır. Başlatılacak olan kentsel dönüşüm çalışmaları ile yıpranmış yapının yeni bir görünüm kazandırılması sırasında ilgili belediyelere ödenecek olan ruhsat harç bedelleri oldukça fazla maliyet içermektedir.

İlgili 6306 sayılı kanun kapsamında muaf tutulan bu ruhsat harcı neticesinde birçok kişinin bu dönüşüme sıcak bakması sağlanmıştır. Belediyeler tarafından tahsil edilecek olan bu harç bedelleri kapsamında yalnızca malike ruhsatlı olan yapının yapılacak olan cins değişiklik bedeli tahsil edilmektedir.

Kanunda Ruhsat Harç Muafiyeti

Kentsel dönüşüm kanunu ile birlikte doğan muafiyetler arasında yer almakta olan Ruhsat harçlarında muafiyet çoğunlukla dönüşüm kapsamında yıkım işlemi gerçekleştirilecek olan yapı için bağlı bulunan belediyeye ödenmektedir. İnşaat izninin alınabilmesi, imar işleminin gerçekleştirilebilmesi, yıkım ruhsatı ve yapım ruhsatının belediyeden alınabilmesi için ödenen bu harçlar kanunun yönetmeliğinin beşinci bölümünde yer alan madde ile muaf hale getirilmiştir.

Bu maddede yer alan konu gereğince ilgili muafiyet gerçek kişileri kapsadığı gibi kentsel dönüşüm için onay alan tüzel kişileri de kapsamaktadır. Ancak burada olan detay kişinin kurum adına değil kendi adında dönüşüm talep etmesidir. Aksi halde harç üzerinden muafiyet işlemi uygulanamamaktadır.

Harç Muafiyetine Uyamayanlara Yaptırımlar

Kanunlaşan ve kentsel dönüşüm ile ilgili devlet yardımları arasında yer alan ruhsat harcı muafiyeti belediyeler tarafından dönüşüm izni onaylanmış kişilere yapılması zorunlu muafiyetler arasında yer almaktadır. Ancak günümüzde hala bazı hakların bilinmemesi kimi belediyelerde bu muafiyetlerin uygulanmamasına yol açmaktadır.

Tamamen kentsel dönüşüm kapsamında onaylanmış yapılar için devlet yardımı olarak belirlenen bu muafiyetlere uymayanlar için şikâyet halinde ciddi yaptırım ve cezalar verilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında bu dönüşüm alanında ilgili bakanlık olarak görev yapmakta olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ya da CİMER adı altında resmi olarak oluşturulan şikâyet sayfasına yazılı olarak şikayetlerin bildirilmesi gerekmektedir.

Ürün Sipariş Formu

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Esat Yılmaz
Esat Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İnşaat Alanını Öğrenin

Parsel Form

Tasarım Seocu